Burun Estetiği - Dudak Dolgusu - Burun Ucu Estetiği
Burun Estetiği ve Sağlığı
Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon burnun içinde, ortadaki kıkırdak-kemik duvarın saga veya sola doğru eğikliği anlamına gelmektedir.

Deviasyon ne gibi şikayetler oluşturur ?
Deviasyonun yol açtığı en önemli şikayet burun tıkanıklığıdır. Böyle bir durumda hasta özellike efor halinde burnundan yeteri kadar nefes alamadığını, sabah kalktığında ağzının kuru ve paslı olduğunu hissedebilir. Deviasyon horlamaya katkıda bulunabilir, sürekli ağız solunumuna sebep olup farenjite yol açabilir, sinüzite ve burun kanamalarına zemin hazırlayabilir.

Burun eti ve deviasyon ameliyatları estetik burun ameliyatıyla birlikte aynı seansta yapılabilir mi ?
Evet, her üç ameliyat aynı seansta yapılabilir.

Burun eti küçültmelerinde hangi yöntemler mevcuttur ?
Burun etlerinin küçültülmesi için pek çok yöntem vardır. Bunların arasında başlıca radyofrekans, elektrokoterizasyon ve burun etinin bir kısmının kesilmesi sayılabilir. Son dönemde en yaygın kullanılan yöntem radyofrekans yöntemidir. Bu yöntemin temeli radyofrekans enerjisi kullanılarak burun etinin kesilmeksizin büzüştürülerek küçültülmesidir.

Deviasyon ameliyatı nasıl bir yöntemle yapılmaktadır ?
Deviasyon ameliyatlarında temel yaklaşım, burnun ön tarafındaki ve burun sırtındaki desteği koruyarak burun içerisindeki kıkırdak-kemik eğriliğinin düzeltilmesidir. Hastaların çok büyük bir kısmında bu işlem burnun içerisinden bir kesi yapılarak ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. Burun sırtında da eğikliklerin olduğu bazı olgularda ise estetik burun ameliyatlarındakine benzer bir yöntemle burun ucunun altından bir kesi yapılarak açık teknik dediğimiz yöntemle de gerçekleştirilebilir.

Ameliyatta tampon kullanılır mı ?
Hayır deviasyon ameliyatlarında ve estetik ameliyatlarda tampon kulanmıyorum. Doyle Splint denilen silicon yapraklar yerleştiriyorum. Bu silicon yapraklar ameliyatın hemen sonrasında hastanın hava kanallarından nefes almasına olanak vermekte, hem de çıkarılırken burna yapışmadıkları için ağrı, acı ve kanamaya yol açmamaktadırlar.