Burun Estetiği - Dudak Dolgusu - Burun Ucu Estetiği
Burun Estetiği ve Sağlığı
ÇENE ESTETİĞİ

Çene estetiği neden yapılır? İnsanların bir çoğu güzel bir yüz görünümüne sahip olmak için burun ameliyatı istemektedir. Güzel bir profil resmi çekilebilmek isterler. Bazen sadece burun ameliyatı ile bunu sağlamak mümkün olmamaktadır. Özellikle çenesi ve alnı geride olan hastalarda. Yüz yapıların bir biri ile uyumu çok önemlidir. Bu hastalarda ameliyat öncesi yüz yapılarının analizinde burun ile alın ve çeneyi de değerlendirilerek. Alın veya çene geride ise alına yağ enjeksiyonu veya çeneye silikon implant koymayı öneriyoruz.

Çenemdeki Sorunu Nasıl Fark Ederim?

Bunu anlayabilmek çok kolay. Tam yandan çekilmiş bir resminizde alt dudağın en uç noktasının 2-3 mm gerisinde çenenizin uç noktası olmalı.

Çene büyütme normal diş yapısına ve çene gelişimine sahip hastalarda daha çok implantlar ile uygulanmaktadır. Ağız içinden veya çene altından açılan bir açıklık aracılığı ile çene kemiği üzerine yerleştirilen uygun bir implant ile çene büyütülür.

Çene implantı ameliyatı ağız içinden veya çene altından açılan bir açıklıktan yapılabilir. Farklı boyutlarda, farklı şekillerde ve farklı malzemelerden oluşan implantlar mevcuttur. Ben ameliyatlarımda genelllikle silikon implant tercih etmekteyim. Hastaya ve istenilen sonuçlara göre uygun implant seçilir. Dikişler genellikle eriyebilen dikişlerdir ve sonrasında alınmaz. Ameliyat süresi genellikle 30-45 dakikadır. Ameliyat sonrası hafif şişlikler oluşabilir. İmplantı daha sabit tutmak için çeneye genellikle bantlar kullanılır.

Ameliyattan Sonra Yara İzleri

Eğer ameliyatta kesiler ağız içinde yapılmışsa görünen bir yara izi olmayacaktır. Kesi çene altından gerçekleştirilmişse kolayca görülemeyecek bölgede küçük bir yara izi bulacaktır. Normal sosyal yaşamımızda bu yara izi fark edilmez.