Burun Estetiği - Dudak Dolgusu - Burun Ucu Estetiği
Burun Estetiği ve Sağlığı
Kırışıklık Tedavisi

Bir bakteriden üretilen ve uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir ilaç ile yapılabilir. Son yıllarda kozmetik alanda da uygulanmaktadır. Özellikle yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgileri ve kırışıklıkların azaltılması veya yok edilmesi için kullanılır. İşlemin ameliyatsız olması ve kısa sürmesi sebebiyle çok tercih edilir.

Bu ilaç kimlere uygulanır?

18-65 yaş arasındaki herkese uygulanabilir. Gebelerde ve emziren annelerde uygulanması önerilmez.

Hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle alın, kaş çatma çizgileri, kaz ayakları, üst dudak ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların açılmasında diğer sistemlere göre tartışmasız üstünlük sağlar. Ayrıca el, ayak ve koltuk altı terlemelerinin, tekrarlayan istemsiz kas kasılmaları veya aşırı kas kasılmalarının (diş sıkma vs.) tedavisinde de uygulanır.

Nasıl uygulanır?

Bu ilaç uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Uygulama için yaklaşık 15 dakikalık bir seans yeterlidir. Anestezi gerektirmez. Çok hassas veya enjeksiyon fobisi olanlarda işlem öncesi lokal anestezik kremler uygulanabilir.

Etkisi ne kadar sürer?

İlaç etkisi ile kırışıklığa sebep olan kasları gevşetir ve belirli bir süre kırışmasını engeller. Etkisi 4-7 gün içinde ortaya çıkar ve 4-5 aya kadar devam eder. Tekrar eden uygulamalarda süre artar.

Yan etkisi var mıdır?

Uygulanacak doz ve enjeksiyonun derinliği önemlidir. Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etki çok azdır. Yan etkisi geçici ve uygulama alanı ile sınırlıdır.

Kimlere yapabilir?

Hekim tarafından kas içine uygulanan bir enjeksiyondur. İşlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü iyi bilmesi gerekir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulamanın yapıldığı gün bölge korunmalıdır. Uygulama bölgesine bası veya masaj yapılmamalıdır. Aynı gün cilt bakımı veya makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca yorucu fiziksel aktivite ve yüksek alkol alımından kaçınılmalıdır. Kullanmanız gereken bir ilaç varsa doktorunuza danışınız.